Yazılım şirketleri nasıl para kazanır? – kodlama yaparak para kazanmak

Yazılım şirketi nedir?

Yazılım firmaları müşterilerin talep ve ihtiyaçlarına göre ürün veya hizmet üreten şirketlerdir. Yazılım sektörü son yılların yükselen sektörlerinden biri. Dolayısıyla yazılım yaparak para kazanmak bir çok insanın merak konusu oldu. Bünyesinden Bilgisayar mühendisi, yazılım mühendisi ve bilgisayar programcısı gibi birçok alandan çalışan barındıran yazılım şirketleri nasıl para kazanır?

Yazılım şirketleri nasıl para kazanır.

Yazılım şirketleri nasıl para kazanır

İhtiyaca özel yazılım üretmek.

Yazılım sektörü haricindeki firmalar, yatırım yapacakları alanlarla ilgili plan yaparken genelde yazılım işini dışarıya vermeyi tercih ediyor. Yazılım şirketleri, müşteri görüşerek ihtiyaçlarını tespit ediyor. Daha sonra yazılım mimarları ihtiyaçlar doğrusunda projenin detaylarını belirliyor. Yazılım mühendisleri de bu projelerin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor. Müşterisinin yazılım ihtiyaçlarını doğru analiz etmiş, planlama ve uygulama konusunda titiz davranmış şirketler, müşteri memnuniyeti sağlıyor. Yapılan işlerden memnun kalan müşteri bir sonraki yapacağı işi de bu şirketlere veriyor. Müşteri sadakati sağlanmış oluyor.

Yazılım firması açmak için sadece kodlamadan anlamak yeterli değil. Ticareti, reklamı ve pazarlamayı da bilmek gerekiyor. Hizmet yada ürün satmak için müşterinin iyi analiz edilmiş olması gerekiyor. Müşteri yazılımdan anlamayabilir. Bu durumda ihtiyaçların belirlenmesi, işin planlanması, fiyatlandırma, faturalandırma, teslim ve onay süreçleri yazılım şirketinin üzerine kalıyor.

Açık kaynak yazılım yaparak para kazanmak.

Yazılım sektöründe önemli olan kodlardır, açık kaynak yazılımda kodları verdikten sonra nasıl para kazanılır diye düşünebilirsiniz. Open source yazılımları dağıttıktan sonra insanlar neden para versinler gibi düşüncelerde yazılımcıları biraz tedirgin ediyor. Açık kaynak kod paylaşrak yazılım şirketleri nasıl para kazanır? Açık kaynak kod yazarak para kazanma yollarına bakalım.

Geliştirme modülleri, eklentiler ve temalardan para kazanma.

WordPress cms yi düşünün. Kaynak kodları açık ve isteyen kişi serbestçe bunu geliştirebilir. Fakat ihtiyaçlarınız doğrulduğunda bir eklenti yada tema yapabilecek yetenekte personeliniz yoksa yada yeterince anlamıyorsanız, bu eklenti ve temaları ücretini ödeyerek satın alırsınız. Şirketler bunu artı bir maliyet olarak düşünse de, eklenti ve temaların geliştirme ve güncelleme için harcanacak paralar düşünüldüğünde o kadar da göze batmadığını fark edeceklerdir.

Ücretli güncellemeler sunmak.

Temel olarak ihtiyaçları karşılayan bir ürünü açık kaynak olarak paylaşabilir ve sonrasında ek özellikleri, eklentileri dahil edilmiş daha güncel bir versiyonunu para ile satabilirsiniz. Sonuçta ya temel özellikleri olanı alacak ve kendileri geliştirecekler yada hazırda geliştirilmiş olanı tercih edeceklerdir.

Ticari kullanım lisans ücreti.

Non-commercial yani kişisel veya ticari olmayan kullanım için lisanslayıp ücretsiz olarak dağıtabilir, ticari amaçlar için kullanımını ücretli yapabilirsiniz. Bu kullanım şekli genelde kendini geliştirmek isteyen kişiler için yada yazılımınız üzerinde uzmanlaşmak isteyen kişiler için öğrenme, pratik yapma imkanı sunacaktır. Bir pazarlama yöntemi olarak ta kullanılır.

Danışmanlık, Destek ve Eğitim

Açık kaynak olarak paylaştığınız masaüstü bilgisayar programları ve mobil uygulamalar azimli geliştiriciler tarafından çaba sarf edilerek bilgi sahibi olurlar. Fakat bazı durumlarda yazılım alanında faaliyet gösteren bir firmada olsa yazılım geliştirme konusunda hızlı olmak adına ücretli danışmanlık talep ederler. Bir sorunla  karşılaştıklarında çözemedikleri durumda destek almak adına en güvenilir kaynak tabi ki de yazılımı geliştiren kişilerdir. Destek almak için ödeme yapmaktan kaçınmayacak firmalardan para kazanırsınız.

Yazılım şirketleri nasıl para kazanır konusunda bilgi aktarmaya çalıştık. Buradaki para kazanma yolları dışında sizlerin de bildiği, önerdiği yöntemler varsa yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.

2 thoughts to “Yazılım şirketleri nasıl para kazanır? – kodlama yaparak para kazanmak”

  1. Merhaba, ben bilgisayar mühendisliğinde okuyorum öğrenciyim. evdekilere yük olmamak için okurken para kazanmak istiyorum. mobil programlama öğrenmeye başladım. şimdilik 1-2 uygulama ve oyun attım play markete fakat indirilmiyor. play markette indirme nasıl alırım veya oyunları indirtme yönlemleri nelerdir?

  2. bilgisayar sektöründe para kazanmak çok kolay. python öğrenin. çocukların bile kullanabildiği bir dil. aynı zamanda kütüphanelerle geliştirilebilir olduğu için çokça tercih edilen bir dil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir