Yandex mail yedek alma ve mail forwarding ile yedekleme

Yandex mail yedek alma

Kullandığımız mail adreslerine ve mail servislerine bir berber/kuaför sadakatiyle bağlı olsak da, zamanla ihtiyaçlarımızın değişmesiyle mail adres ve mail servislerimizi değiştirmek durumunda kalabiliyoruz. Bu da mail yedekleme ve aktarma gibi sorunları doğuruyor. Bu yazıda yandex mail yedek alma konusundan bahsedeceğim.

Yandex mailleri bilgisayara kaydetme nasıl yapılır?

İster bireysel olarak isterseniz de kurumsal olarak bir yandex mail hesabınız bulunuyor olsun, yandex servisi imap ve pop3 desteklemektedir. Peki bu ne işimize yarayacak? Yandex e-posta yedekleme işlemini direkt olarak yandex üzeririnden dışarıya aktaramıyoruz. Mail export için en kolay yöntem Microsoft Office Outlook (Outlook İstemcisi) kullanmaktır.

Microsoft sitesinden Outlook istemcisi bağlantısına giderek download etmemiz gerekiyor. İşlemci tipini göre iki seçenek var. Amd işlemci sahibi olanlar amd64 yazanı, intel işlemci sahibi olanlarda i368 yazanı indirmeliler.

https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=50370

Microsoft Outlook istemcisi download

Seçimi yapıp next tuşuna tıkladığımızda indirme işlemini başlatmak için onay penceresi açılıyor. Dosyayı kaydet dedikten sonra indirilmesini bekleyin.

msn outlook indir

Kurulumdan sonra Outlook istemcisini çalıştırın. Programı ilk defa açıyorsanız hesap ekleme ekranı gelecektir. Daha önce açıp kullandıysanız bu ekrana ulaşmak için üst menüden Dosya sekmesine tıklayın oradan Bilgi sekmesi ve Hesap Ekle butonuna tıklayın.
outlook mail giriş
microsoft outlook hesap ayarları
Açılan ekranda yandex mail yedek alma istediğiniz adresinizi yazıp bağlan deyin.

yandex mail giriş

Sonraki ekranda bağlanmak için şifre soracak. Yandex mail adresinizin şifresini girin ve yine bağlana tıklayın.

yandex mail şifresi

Outlook istemcisi ayarlarını yapınca mailler programda görünecektir. Bu adımdan sonra mailleri dosya olarak bilgisayara kaydetmek kalıyor. Bunun için Dosya menüsünden Aç ve Dışarı Aktara tıklayın. Daha sonra İçeri/Dışarı Aktar seçeneğini seçin.

yandex mailleri bilgisyara kaydetme

İçeri ve dışarı aktarama sihirbazı açılacak. Mailleri bilgisayara kaydetmek istediğimiz için “Dosyaya ver” i seçip ileri diyoruz.

Yandex mail yedek alma

“Outlook veri dosyası” nı seçip ileri ye tıklayın.

mailleri dışarı aktar

Email adresinizi seçin ve “Alt klasörlerle birlikte” seçeneğinin aktif olduğundan emin olun.

yedek dosya yolu

Dosyayı kaydetmek istediğimiz yeri seçip “Son” a tıklayın.  “.pst” uzantılı olarak seçmiş olduğunuz klasöre kaydedilecek. Bu aşamadan sonra isterseniz farklı bir mail servisine import edebilirsiniz. Yada yine aynı mail sevisi üzerinde farklı bir mail hesabı açıp maillerinizi aktarabilirsiniz.

Email forwarding (mail yönlendirme) ile yedekleme nasıl yapılır?

Email forwarding ile yönlendirme önceki maillerinizi etkilemez. Yönlendirmeyi yaptıktan sonraki size gelen tüm mailleri yölendirdiğiniz yeni hesaba aktırır. Peki yandex mail yönlendirme nasıl yapılır? Yandex maile giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunun ayar simgesine tıklayın. Açılan menüden “E-postaların işlenme kuralları” yazan bağlantıya tıklayın.

mail filtre oluştur

Açılan sayfada “Eğer” kısmındaki koşulu “x” işaretine basarak kaldırın. Klasöre taşı daki işaretide kaldırın.

yandex mail forwarding filtre

Şu adrese yönlendir kısmını aktif edip, yönlendirmek istediğiniz adresi yazın. bir kopyasını saklayın kutusuna tıklayarak mailin bu adrestede bir kopyasını bulunmasını sağlayın. Herşeyi ayarladıktan sonra Filtre oluştur a tıklayın. Güvenlik için mail şifrenizi soracak. Şifreyi girdikten sonra yönlendirme işlemi için yazdığınız adrese bir yandexten bir mail gelecek. Maildeki bağlantıya tıklayarak yada kopyalayıp yeni bir adres satırına yapıştırak yönlendirme işlemini tamamyabilirsiniz.

5 thoughts to “Yandex mail yedek alma ve mail forwarding ile yedekleme”

  1. yandex mail yedekleme yaparken outlook dışında thunderbird veya imap ve pop3 destekli başka programlarda kullanabilirsiniz. bende genel olarak mail forwarding ile en başından beri yedekleme yapıyorum. sonradan uğraşmamak için.

  2. telefon onaysız ücretsiz yandex hesap açmak istiyorum, telefon mu laazım illaki yada para mı vereceğiz neden açılmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir