Basit ve Harika bir online yedekleme servisi : BackBlaze

Backblaze, şu anda en popüler bulut yedekleme hizmetlerinden biridir. Nedeni ise çok basit. Windows yada Mac bilgisayarlarınızda bulunan dosyalar için depolama hizmeti ile kolayca yedekleme ve geri yükleme sağlıyor. Üstelik bunu çok düşük ücretlere yapıyor. BackBlaze yedekleme işlemi için B2 cloud storage hizmeti ile amazon s3 benzeri bir hizmeti mevcut. Kişisel bilgisayarlarda kullanım için personal backup, sunucularda cdn olarak kullanım için B2 cloud storage diye iki hizmeti var. B2 hizmeti ile sunucu yedekleme işlemi için kullanabilirsiniz.

Bulut yedekleme işlemleri, fiyat ve işlevsellik bakımından farklılıklar gösterebilir. Fakat veri güvenliği ve gönül rahatlığı giderek artan ihtaçlardır. Backblaze, fiyat, performans ve özellikler olarak bu üç ana kriteri yerine getiriyor.

Amazon S3, Microsoft Azure, Google Cloud gibi hizmetlere alternatif olarak piyasaya sürülmüş. Bu servislere kıyasla biraz daha ucuz ve kısmı olarak ücretsiz kullanılabilir. Aylık 2gb depolama alanı 0.01$ yani 1 cent.

Herkes tarafından kolayca kurulum yapılabilen ve kullanılabilir bir tasarıma sahip. Site üzerinden kayıt olduktan sonra programı indirip ücretsiz olarak 15 günlük deneme sürümü ile yedekleme işlemi yapmaya başlayabilirsiniz.

BackBlaze ile sunucu yedekleme işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için kodto sitesinde yayınlanan şu makaleye göz atabilirsiniz;

Backblaze ile kolayca WordPress web sitesi yedek alma işlemi

Ayrıca detaylı bilgi ve fiyatlara göz atmak için yedekleme servisinin sitesine göz atmayı unutmayın;

https://www.backblaze.com/b2/docs/

 

One thought to “Basit ve Harika bir online yedekleme servisi : BackBlaze”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir