2018 En popüler programlama dilleri

2018 En popüler programlama dilleri

Stackoverflow’da her yıl yapılan geliştiriciler anketine bu yıl 100.000 geliştirici katıldı. 2018 En popüler programlama dilleri listesi belirlenirken programlama, komut dosyası ve işaretleme dillerini içeren bir anket uygulandı.  Üst üste 6 yıldır JavaScript en popüler programlama dili olarak listedeki yerini koruyor. Python ise geçen senelere göre en iyi programlama dili olarak listedeki yükselişini sürdürüyor.

Yapılan anketin sonuçlarına göre liste aşağıdaki gibi.

Devamını Oku

C# masaüstü programı ile Google da arama yapmak.

c# ile google da arama yapma

C# ile masaüstü programı yardımıyla Google da arama yaparak, arama sonuçlarında çıkan sitelerin başlıklarını ve site adreslerini nasıl alırız konusuna göz atacağız. Her programlama dilinde olduğu gibi c# ta da  Google dan sonuçları çekmek için birden fazla yöntem bulunuyor.  C# Google arama yapma için gönderilecek istekleri bir webbrowser yardımıyla gönderbileceğiniz gibi render alınmadan sadece istek atarak html kodları alarak yapabiliriz.

 

Ben Google arama motoruna istek göndermek ve gelen verileri parçalamak için HtmlAgilityPack i kullanacağım. http://html-agility-pack.net/download adresini kullanarak indirme işlemini yapabilirsiniz. Microsoft Visual Studio içinde bulunan nuget paket yükleyicisini kullanarak indirebilir ve projenize dahil edebilirsiniz.

Devamını Oku