Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler, en iyi laptop bilgisayar özellikleri nelerdir?

laptop-alırken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Yeni laptop alacaklar için en iyi laptop bilgisayar özellikleri nelerdir?

Laptop gibi pahalı bir eşya alırken bir sefer alıyorum en iyi laptop hangisi gibi araştırma içerisine giriyoruz. Dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar gibi donanımları sonradan yükseltilemediği, yeni parçalarla değiştirilemediği için genelde tek sefer alacağım iyisi olsun düşüncesi doğrudur. Öyleyse gelin “yeni laptop alacaklar için en iyi laptop bilgisayar özellikleri nelerdir?” sorusunun cevabını beraber bulalım.

Hangi amaçla kullancaksınız?

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında kullanım amacı gelir. İhtiyacınız olmayan iyi donanımlı bir notebooka çok para vermek yerine ihtiyacınızı giderecek daha uygun laptop tercih edilebilir. Örneğin sadece internete girip film izlemek için yüksek işlemci ve grafik kartlı bir laptopa ihtiyacınız yok.  Ayrıca ihtiyaçlarınız ekran boyutu tercihinizide etkileyecektir.

Laptop hangi ekran boyutu seçilmeli?

Eğer gündelik basit işler için kullanacaksanız 11 inç ten başlayan küçük ekran boyutlu laptoplar tercih edilmeli. Hem ekranı hem kasası küçük olan bu notebooklar hafif olması sebebiyle taşımasıda kolay olacaktır. Eğer grafik tasarımı, yazılım geliştirme yada oyun oynayacaksanız verimi arttırmak adına büyük ekranlar tercih edilmelidir.

msi gaming laptop

Ekran kartı nasıl olmalı?

Dizi film izleme gibi standart işler için kullanılacaksa işlemciye dahili olan ekran kartları tercih edilerek bütçede tasarruf sağlanabilir. Eğer oyun oynamak, mühendislik programları kullanmak yada 3d tasarım işleri için kullanacaksanız ekran kartını harici olmasına dikkat edin. Ekran kartı harici olması fiyatı biraz arttırsa da hem çalışma konusunda hem de oyun oynama konusunda bir hayli yardımı olacaktır.

Peki hangi işlemcili laptop alınmalı?

Performans odaklı işler için kullanacaksanız iyi bir işlemcili model tercih edin. Masaüstü bilgisayarlar gibi sonradan yükseltme işlemi yapılamadığından(çoğu model için), işlemci seçimini önem gösterilmeli. Ortalama 3-5 yıl arası kullanım süresini göz önüne alarak yeni üretim bir işlemci tercihi konusunda dikkat edin.

Bellek (RAM) kaç olmalı?

Üç boyulu modeller yapmak, görüntü işlemek, oyun oynamak gibi amaçlarınız varsa yüksek kapasiteli ramler tercih edilmeli. Düşük kapasite işinizi yavaşlatacak, kullandığınız programlar veya oynadığınız oyunlarda veriminizi düşürecektir.

Monster Abra gaming laptop

Harddisk türü ve kapasitesi nasıl olmalı?

Harddiskler verilerin kaydedildiği ve okunduğu donanımdır. Bu donanımın yavaş çalışması, kullandığınız programların yavaş açılmasına sebep olacaktır. Oynadığınız oyunların yüklenme sürelerini uzatacaktır. Hatta Windows işletim sistemini bile yavaşlatarak katlanılmaz bir hale getirebilir. Peki bu sorunun çözümü nedir? SSD hard diskler. Ssd harddiskler flash bellek mantığı ile çalışır. İçerisinde yazmak ve okumak için diskler yerine çipler bulunur. Buda okuma ve yazma hızını arttır. Fiyatları normal harddisklere göre yüksek olsa da performans için kaçınılmaması gereken bir detaydır.

Oyun amaçlı en ucuz gaming laptop fiyatları

Marka Model Fiyat Ekran boyutu Bellek (Ram) İşlemci
Asus Asus FX550VX-DM748T 3599TL* 15.6 İnç 12 GB Intel Core i7-7700HQ
Casper Casper Nirvana C900.7700-8TG0X 3599TL* 15.6 İnç 8 GB Intel Core i7-7700HQ
Asus Asus FX553VE-DM416 3809TL* 15.6 İnç 8 GB Intel Core i5-7300HQ
Asus Asus FX503VD-DM104 3889TL* 15.6 İnç 8 GB Intel Core i5-7300HQ
Lenovo Lenovo Legion Y520 80WK014UTX 3999TL* 15.6 İnç 8 GB Intel Core i5-7300U
MSI MSI GL62M 7RDX-2699XTR 3999TL* 15.6 İnç 8 GB Intel Core i5-7300HQ
HP HP Pavilion Gaming 15-bc001nt (W7R26EA) 4919TL* 15.6 İnç 8 GB Intel Core i7-6700HQ
Monster Monster Abra A5 V13.2 4899TL* 15.6 İnç 8 GB Intel Core i5-8300H
HP HP OMEN 15-ax210nt (3RN07EA) 5212TL* 15.6 İnç 8 GB Intel Core i7-7700HQ

* Fiyatlar 4 temmuz 2018 tarihinde internet üzerinden satış yapan mağazalardan derlenmiştir.

Laptop tercihlerinin bundan sonraki kısmı ergonomidir. Tasarımsal detaylar seçeceğiniz marka konusunda size fikir verecektir. İster mağazadan isterseniz de internetten alın, mümkün olduğunca mağazalara giderek ürünleri kullanımınız için yeterli ergonomiye sahip olup olmadığını test edin.

Bu yazımızda iyi bir laptop özellikleri nasıl olmalı ve yeni laptop alacaklar için en iyi laptop bilgisayar özellikleri nelerdir gibi soruları cevaplandırmaya çalıştım. Sizde yorumlarda tercih ettiğiniz marka, model ve özellikleri belirterek tavsiyelerde bulunursanız sevinirim.

One thought to “Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler, en iyi laptop bilgisayar özellikleri nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir